Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka već je četiri desetljeća jedno od najvažnijih znamenitosti kulture u Gradu. Svojim se stalnim postavom i mnogim vrijednim izložbama iz svog ili fundusa ostalih hrvatskih muzeja uključuje u obilježavanje važnih događanja vezanih uz povijest i kulturu Rijeke, Primorsko-goranske županije i Hrvatske, otkrivajući i tako djeliće nedovoljno poznate prošlosti. Sjedište muzeja je bivša Guvernerova palača koja je zaštićeni spomenik kulture te je mjesto gdje se održavaju brojne vanmuzejske aktivnosti poput koncerata, projekcija, događaja itd.
Uz stalni etnografski postav u prizemlju, na prvom katu Guvernerove palače se nalazi kulturno-povijesni postav pod nazivom Kroz prozor Guvernerove palače koji prikazuje nekadašnji sjaj palače i kulture življenja viših društvenih slojeva. Kako se izložba proteže kroz reprezentativne salone prvoga kata palače, muzej se odlučio opremiti s interaktivnim kioscima i aplikacijama koje posjetitelje potiču na istraživanje bogate kulturne baštine i nekadašnjeg života.
Kako bi posjetiteljima na suvremeni način prikazali kulturnu baštinu, Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka se odlučio za postavljanje interaktivnih kioska u predvorju muzeja te u pojedinačnim salonima/dvoranama.
Glavni izazov bio je osmišljavanje koncepta i sadržaja naših PandoPad rješenja za svaku sobu koji bi svojim vizualnim identitetom i interaktivnim sadržajem educirao posjetitelje muzeja i pružao korisne informacije o kulturnoj baštini u multimedijskom formatu.
Rješenje je bilo potrebno opremiti paketom centralno upravljanih multimedijskih aplikacija te je u kreativnom dijelu projekta bilo potrebno razviti vizualni sadržaj i dizajnirati korisnička sučelja. Pošto je svaka soba pričala različitu priču, željeli smo na digitalni način prikazati pozadinu muzejskog postava te smo omogućili upravljanje sadržajem s jednog mjesta.
Isporučena je jedna PandoPad ® TOTEM 32” jedinica postavljena u predvorju muzeja koja svojim sadržajem prikladno predstavlja kulturnu baštinu. Za pojedine sobe su također isporučene interaktivne jedinice koje opisuju izložene predmete i sadržaj postava. Ekrani su najmodernijih tehnologija, visoke svjetline, te zbog svojih karakteristika dominiraju prostorom. Na kraju, kao centralno mjesto za upravljanje svim sadržajem isporučen je i PandoPad® Manager sustav i veliki paket PandoPad® Applications posebno dizajniran za sadržaje svake sobe.
Izložba „Kroz prozor Guvernerove palače“ prikazuje burnu političku povijest Rijeke od osnivanja Riječkoga gubernija potkraj 18. stoljeća do sredine 20. stoljeća. Uz pomoć izloženih muzejskih predmeta i raznim aplikacijama na dodir posjetitelji mogu saznati kada i zašto je osnovan Gubernij, tko su bili Riječki guverneri, kakav je bio odnos Rijeke i Habsburgovaca te kako je Rijeka pripojena Kraljevini Italiji.
Interaktivni sadržaj je osmišljen preko našeg PandoPad® Manager sustava za upravljanjem sadržajem kojem se jednostavno pristupa putem web preglednika. U njemu je moguće uključiti ili isključiti prikaz pojedinih PandoPad aplikacija, upravljati njihovim višejezičnim tekstualnim sadržajem, slikama, fotografijama, video zapisima, rasporedom prikazivanja itd.
Crveni je salon bio guvernerova radna soba do koje je mogao doći privatnim stubištem iz svojega stana na drugom katu. Prilikom velike obnove palače 1938. godine, koju je provela uprava talijanske Kvarnerske provincije, guvernerova radna soba je pretvorena u Salon za pušenje. Tada se zidovi oblažu svilenim tapetama crvene boje prema kojima je soba dobila naziv Crveni salon, koji se i danas rabi. Danas su u Crvenom salonu izloženi portreti riječkih guvernera te izvorni namještaj Guvernerove palače među kojim se ističe guvernerov radni stol.
U vremenu u kojem je u Palači stolovao riječki guverner Zeleni je salon bio soba za primanje stranaka. Naziv Zeleni salon soba je dobila nakon preuređenja u doba talijanske uprave 1938. godine, kad je zajedno s ostalim sobama na prvom katu istočnog dijela Palače uređena kao reprezentativni prostor. Tom su prigodom uklonjene postojeće crvene papirnate tapete i postavljene zelene svilene. Danas je Zeleni salon dio stalnog muzejskog postava u kojem je predstavljena politička povijest Rijeke od 18. do 20. stoljeća (Riječki gubernij).
PandoPad® Gallery aplikacija je poslužila kao jedinstveni vodič za posjetitelje preko koje je moguće jednostavno mapiranje različitih predmeta sobe muzeja u interaktivni album. Na taj način posjetitelji mogu saznati više informacija o predmetima prilikom razgledavanja soba.
Na ovom primjeru vidimo aplikaciju PandoPad® eCard Selfie putem koje korisnici mogu odabrati jednu od ponuđenih slika, ubaciti fotografiju svojeg lica i pomoću integriranog e-mail sustava poslati virtualnu/digitalnu razglednicu.