Kako bi posjetitelje upoznali sa zaštićenim područjem Krapinsko-zagorske županije kroz interpretaciju raznih edukativnih sadržaja, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije odlučila je opremiti Centar za prirodu Zagorje multimedijom. Centar vodi posjetitelje kroz zaštićena prirodna područja na vrlo inovativan način te im omogućuje prikaz prirodnih vrijednosti Krapinsko-zagorske županije kroz holograme, virtualnu stvarnost, imitaciju špilje te druge zvučne i slikovne efekte.
Multimedijsko uređenje Centra za prirodu Zagorje dodana je vrijednost edukacijskog centra koji već sada ima svoju multifunkcionalnost te će kroz razne radionice i edukacije doprinijeti povećanju broja posjetitelja za šire područje. Realizacija ovog projekta uvelike će doprinijeti razini i kvaliteti budućeg rada ustanove u smislu održavanja programa škole u prirodi i ekološke edukacije svih dobnih skupina.
Kako bi posjetitelje upoznali sa zaštićenim područjem Krapinsko-zagorske županije kroz interpretaciju raznih edukativnih sadržaja, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Krapinsko-zagorske županije odlučila je opremiti Centar za prirodu Zagorje multimedijom.
Glavni izazov bio je osmišljavanje koncepta i sadržaja PandoPad rješenja koji bi svojim vizualnim identitetom i interaktivnim sadržajem educirao posjetitelje i pružao korisne informacije u multimedijskom formatu.
Potrebno je na osnovu odobrenog koncepta definirati detaljni izgled i funkcionalnost multimedijskog sustava, specificirati potrebnu opremu, aplikacije i navesti formate sadržaja. Kreiran je sav vizualni sadržaj i osmišljeno je korisničko sučelje koje je kasnije osposobljeno preko Pandopad Managera.
Isporučena je PandoPad® WALL jedinica (interaktivna ploča), interaktivni podna jedinica, interaktivni vodič s galerijama i wayfinderom, hologramske projekcije, info ekrani, interaktivni stol, projekcijski sustav, interaktivne simulacije, zvučni efekti, ambijentalno osvjetljenje, prezentacija virtualne stvarnosti, web rješenja, te veliki paket PandoPad® Applications. Na kraju, kao centralno mjesto za upravljanje svim sadržajem isporučen je PandoPad® Manager CMS.
Postav virtualnog multimedijskog prezentacijskog centra za prirodu osmišljen je s ciljem primjene novih tehnologija u edukaciji i prezentaciji. Uvodna predavanja kreću u učionici u prizemlju koja je opremljena interaktivnim jedinicama koje sadrže mnoštvo zabavnih aplikacija, te projektorskim sustavom za prikaz edukativnih filmova.
U sklopu projekta definirane su i isporučene razne funkcijske cjeline multimedijskog sustava koje su komponirane prema tematskim pozicijama u centru. Na primjeru vidimo hologramske projekcije putem kojih se posjetitelj upoznaje sa životnim ciklusom odabranih biljaka te leptira.
Interaktivni stol prikazuje kratku animaciju s retrospektivom bioraznolikosti Zagorja po temama koje su posjetitelji prošli do ove točke. Interaktivni stol također poziva posjetitelja na akciju pokretanja projekcije pada hrašćinskog meteorita koja se prikazuje na zidu.
Kada zakorači prema zaslonu interaktivne podne jedinice, posjetitelju se prikazuje interaktivna prezentacija života u zaštićenim zagorskim rijekama i potocima.
Simulacija špilje nudi jedinstveni doživljaj gdje posjetitelj ulazi u mračni prostor špilje u kojem može vidjeti nekoliko ekrana s niskim osvjetljenjem i na njima životinjski svijet špilje. Posjetitelji također mogu vidjeti simulaciju duplje kroz kore drveta te promatrati ptice na unutarnjem zaslonu kroz simulaciju dalekozora.
Na ovoj poziciji postavljena je sjedalica u kojoj posjetitelj može upoznati zaštićena područja u virtualnoj stvarnosti. Sjedalica je posebno dizajnirana kako bi osigurala maksimalnu zvučnu izolaciju, omogućila rotiranje 360 stupnjeva i stvorila osjećaj lebdenja iznad Zagorja.