Hrvatski pomorski muzej Split je u sklopu projekta „Pomorsko je dobro“ pod vodstvom Splitsko-dalmatinske županije započeo s provođenjem aktivnosti pod nazivom „Nove tehnologije u turizmu“ te se odlučio za instalaciju multimedijskog interaktivnog kioska. Kroz ovu tehnologiju, korisnicima je omogućeno izvanredno iskustvo susreta s odabranim podvodnim lokalitetima i artefaktima pomorske baštine poput olupina brodova iz antike, ranog novog vijeka, slavne Viške bitke te obaju svjetskih ratova.
Ovim projektom muzeji, kao jedna od najbitnijih turističkih osnova, postaju dodatno zanimljivi svim gostima, kako u audiovizualnom smislu, tako i u pričama koje pričaju kustosi. Na taj način Hrvatski pomorski muzej Split dobiva jednu dodanu vrijednost već postojećih atrakcija. Cilj projekta je također je dizati turističku ponudu na još jednu veću razinu te staviti naglasak na promociju ronjenja, s obzirom na to da su lokaliteti u Splitsko-dalmatinskoj županiji jedni od najbogatijih na Mediteranu.
U sklopu projekta Splitsko-dalmatinske županije „Pomorsko je dobro“, Hrvatski pomorski muzej Split započeo je s provođenjem aktivnosti koje bi novim tehnologijama približile tajne podvodne baštine Splitsko-dalmatinske županije. Stoga se muzej odlučio za postavljanje multimedijskog kioska s mnoštvom interaktivnih aplikacija i sadržaja.
Isporučiti kvalitetno vizualno impresivno, a istovremeno troškovno isplativo rješenje multimedijskog kioska koji će biti odlično primijećen i prihvaćen i od strane posjetitelja muzeja.
Rješenje je bilo potrebno opremiti paketom centralno upravljanih multimedijskih aplikacija te je u kreativnom dijelu projekta bilo potrebno proučiti arheološku i podmorsku baštinu na području Splitsko-dalmatinske županije, razviti vizualni sadržaj i dizajnirati korisnička sučelja.
Uz primjenu naših proizvoda: PandoPad® Manager, PandoPad® Applications i PandoPad® FLOOR jedinica, realizirani su svi interaktivni servisi potrebni za informiranje, zabavu i oglašavanja. Samostojeći multimedijski kiosk je dijagonale 55 inča (cca 140 cm), osjetljiv je na dodir (touchscreen) te sadrži mnoštvo zabavnih dvojezičnih aplikacija. Ekran je najmodernije tehnologije, visoke svjetline, te zbog svojih karakteristika dominira prostorom muzeja.
Interaktivni kiosk omogućuje iskustvo susreta s odabranim podvodnim lokalitetima i predmetima podmorske baštine Splitsko-dalmatinske županije. Ukupno je predstavljeno 22 lokaliteta iz akvatorija županije.
Postavljanje interaktivnog kioska je daljnji iskorak prema novim tehnologijama kako bi sve generacije mogle zaronili pod more i na dubine do 120 metara. Ovdje su predstavljeni i brodolomi, odnosno stradali brodovi u viškom boju koji se nalaze na tim dubinama, a ima i onih u pličinama.
Kiosk je smješten u dijelu postava koji prati povijest trgovačkog pomorstva od antičkih vremena.
Interaktivni kiosk sadrži set PandoPad aplikacija koji pruža pregled raznih albuma, brošura, video sadržaja, itd. Niz je atraktivnih fotografija koje su načinili ronilački centri i arheolozi u podmorju.
Najmlađi posjetitelji imaju priliku zaigrati igrice poput kviza, slaganje slagalice i igre memorije.
Na ovom primjeru vidimo aplikacije PandoPad® eCard i eCard selfie putem koje korisnici mogu odabrati jednu od ponuđenih slika podmorskih lokaliteta ili ubaciti fotografiju svojeg lica i pomoću integriranog e-mail sustava poslati virtualnu/digitalnu razglednicu.
Na ovom primjeru vidimo aplikaciju Geolocator koja umjesto da nudi odgovore na pitanja u tekstualnom obliku, od igrača zahtjeva da odgovore dodirivanjem točne pozicije na geo mapi. Karakteristike ovakvih aplikacija pružaju mogućnost različitog broja pitanja, mogućnost unosa više mogućih odgovora, mjerač vremena potrebnog za odgovore, prikaz rezultata itd.