Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka je na drugom katu Guvernerove palače uredio info točku Claustra u kojoj posjetitelji mogu saznati sve o kulturnoj baštini Claustra Alpium Iuliarum. Info točka Claustra zamišljena je i uređena kao multifunkcionalni prostor prilagođen raznim vrstama interakcije. Jedan od ciljeva je bio da se kroz raznovrsnost izbora opreme i sadržaja ova kulturna baština približi i slijepim i slabovidnim osobama, ali da bude zanimljiva i ostalim posjetiteljima.
Claustra Alpium Iuliarum je kasnorimski obrambeni sustav koji je štitio prolaze do središta Rimskog Carstva. Arheološki ostaci sustava rasprostiru se u prekidima od Rijeke u Hrvatskoj do Posočja u Sloveniji, a postavljanje zida ukazuje na namjensko iskorištavanje prirodnih danosti razvedenog terena. Claustra predstavlja izniman primjer povezivanja arhitekture s prirodnim okolišem i njezino doživljavanje blisko je povezano s doživljavanjem prirode.
U sklopu projekta Prekogranične destinacije kulturnog i zelenog turizma Claustra Alpium Iuliarum (Claustra +), Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka je odlučio urediti drugi kat Guvernerove palače kao multifunkcionalni prostor. Prostor je bilo potrebno opremiti raznim sadržajima i multimedijskim postavom koji odgovara ciljevima projekta Claustra +.
Glavni izazov bio je osmišljavanje koncepta i sadržaja naših PandoPad rješenja koji bi svojim vizualnim identitetom i interaktivnim sadržajem educirao posjetitelje muzeja i pružao korisne informacije o kasnorimskom obrambenom sustavu u multimedijskom formatu.
Cilj je bio da se kroz raznovrsnost izbora opreme i sadržaja ova kulturna baština približi i slijepim i slabovidnim osobama. Rješenje je bilo potrebno opremiti paketom centralno upravljanih multimedijskih aplikacija te je u kreativnom dijelu projekta bilo potrebno razviti vizualni sadržaj i dizajnirati korisnička sučelja.
Isporučena je jedna PandoPad ® TOTEM 32” jedinica postavljena u sobi muzeja koja svojim sadržajem prikladno predstavlja cilj projekta Claustra +. U sklopu projekta su dodatno isporučena i pomagala slijepim i slabovidnim osobama. Pomagala uključuju software za slijepe koji omogućava čitanje svih tekstualnih podataka na računalu, softwer za slabovidne koji omogućava uvećanje i kontrast boja, prenosivo (đepno) elektroničko povećalo za slabovidne, te prenosivi (đepni) govorni reproduktor i snimač za slijepe.
Interaktivni kiosk sadrži set PandoPad aplikacija koji pruža osnovne informacije o projektu Claustra +, zanimljivosti i činjenice o kasnorimskom obrambenom sustavu, mogućnost testiranja znanja kroz zabavan sadržaj, slanje e-razglednice, itd.
Na ovom primjeru vidimo aplikaciju Geolocator koja umjesto da nudi odgovore na pitanja u tekstualnom obliku, od igrača zahtjeva da odgovore dodirivanjem točne pozicije na geo mapi. Karakteristike ovakvih aplikacija pružaju mogućnost različitog broja pitanja, mogućnost unosa više mogućih odgovora, mjerač vremena potrebnog za odgovore, prikaz rezultata itd.
Na ovom primjeru vidimo aplikaciju PandoPad® eCard Selfie putem koje korisnici mogu odabrati jednu od ponuđenih slika, ubaciti fotografiju svojeg lica i pomoću integriranog e-mail sustava poslati virtualnu/digitalnu razglednicu.
Na ovom primjeru vidimo aplikaciju PandoPad® Quiz gdje posjetitelji mogu testirati svoje znanje za vrijeme posjeta muzeju.