“Susret s rijekom” je naziv projekta Karlovačke županije u kojem su objedinjena tri grada – Karlovac, Ozalj i Ogulin, te područja uz njihove rijeke. Projektom je obuhvaćena izrada šetnica, vidikovaca, turističke infrastrukture i multimedijalnih sadržaja te organizacija edukativno - zabavnih radionica. Tematske šetnice su smještene na desnoj obali rijeke Korane u Karlovcu, na obali rijeke Kupe u Ozlju i u neposrednoj blizini Đulinog ponora rijeke Dobre u Ogulinu, sve zaštićenim NATURA 2000 područjima.
Cilj projekta ‘Susret s rijekom’ je doprinijeti održivom korištenju prirodnih resursa i očuvanju biološke ravnoteže područja NATURA 2000 uz rijeke Karlovačke Županije, kroz povećanje turističke privlačnosti ovih područja te edukaciju i podizanje svijesti o važnosti njihova očuvanja. Poseban naglasak biti će na načinu prezentacije edukativnih sadržaja, osobito korištenjem suvremenih tehnologija i multimedijskih sadržaja, koji će posjetiteljima pružiti jedinstvenu priliku da dožive rijeke i njihovu biološku raznolikost.
Karlovačka županija odlučila je inicirati projekt putem kojeg će se kvalitetno unaprijediti i očuvati područja tri grada i kvalitetno interpretirati njihove vrijednosti te promovirati kraj u kojem se nalaze. Grad Karlovac za je potrebe projekta tražio multimedijsku opremu za prikaz edukativnih sadržaja koji bi zaokružili priču projekta u gradu.
Glavni izazov bio je osmišljavanje koncepta i sadržaja PandoPad rješenja koji bi svojim vizualnim identitetom i interaktivnim sadržajem educirao posjetitelje i pružao korisne informacije u multimedijskom formatu.
Prikupljeni su podaci o biološkim vrijednostima projektnog područja koji će biti stalno izloženi na tematskim šetnicama, čime će izgrađena infrastruktura imati i edukacijsku komponentu. Poseban naglasak u okviru projektnog prijedloga „Susret s rijekom“ je osobni kontakt i doživljaj zaštićenih NATURA 2000 projektnih područja, upoznavanje sa florom, faunom te svrsi njihove zaštite. Kreiran je sav vizualni sadržaj i osmišljeno je korisničko sučelje koje je kasnije osposobljeno preko Pandopad Managera.
U gradu Karlovcu isporučena je jedna PandoPad ® TOTEM jedinica postavljena uz tematske šetnice koja svojim dizajnom, bojom, i sadržajem prikladno predstavlja održivi cilj projekta „Susret s rijekom“. Također su implementirani razni tipovi multimedije poput hologramskog prikaza sadržaja, interaktivnog poda, te VR naočala (virtual reality naočale). Multimedijska oprema je također zaštićena video nadzorom te opremljena brojačem posjetitelja.
Kućište totema je modernog, atraktivnog dizajna namijenjeno instalacijama u otvorenim prostorima (outdoor) te svojom prostranošću omogućava jednostavan smještaj hardverskih jedinica. Kao dodatak, na podnožju totema nalaze se i portovi za punjenje mobitela i tableta, a na vrhu je instalirana i rasvjeta za noćne šetnje.
Mobilni interpretacijski centri se sastoje od totemske jedinice koja koristi jedan statičan i jedan interaktivni ekran osjetljiv na dodir (touchscreen). Interaktivni ekran sadrži set PandoPad aplikacija koji pruža osnovne informacije o samom gradu u kojem se nalazi, kratki opis projekta NATURA 2000, fotogalerije, razne igre, aplikaciju za slanje razglednice koja koristi kameru, te turističku ponudu mjesta.
Postavljena je interaktivna podna projekcija koja omogućuje posjetiteljima da pokretom tijela postanu dio interaktivne priče. Interaktivne igre izvode se na LED ekranu te koriste sustav infracrvenih kamera za detekciju pokreta.
Postavljena je hologramska projekcija putem koje je na poseban način prikazan podvodni životinjski svijet rijeka. Posebnost holograma leži u tome što može točno reproducirati trodimenzionalnu kopiju izvornog objekta, koja uključuje sve karakteristike stvarnog objekta, njegovu veličinu, oblik, teksturu i njegovo kretanje.
Jedan od zanimljivih sadržaja koji posjetitelji mogu uočiti prilikom šetnje su posebne naočale za prikaz virtualne realnosti (VR). Virtualnim sadržajem je posjetiteljima omogućeno upoznavanje određenih područja projekta „Susret s rijekom“ putem edukativnih interpretacijskih video sadržaja.
Obzirom da se multimedijska oprema nalaziti na otvorenom, postavljeni su video nadzori kao dodatna mjera zaštite od otuđenja i vandalizma samih objekata i sadržaja koje nudi posjetiteljima. Također je ugrađen sustav za brojanje posjetitelja koji prikuplja podatke o broju posjetitelja na dnevnoj, tjednoj, mjesečnoj, godišnjoj ili višegodišnjoj skali.
Ovim projektom se očekuje da će područja rijeke Korane u Karlovcu, rijeke Kupe u Ozlju i rijeke Dobre u Ogulinu pojačati turistički potencijal županije.