U sklopu EU projekta Kulturno-turistička ruta „Putovima Frankopana“, Prirodoslovni muzej Rijeka se odlučio na opremanje stalnog postava "Divljina s pogledom na more" i Interpretacijskog centra "Putovima Frankopana, Brod na Kupi" u Kaštelu Zrinski multimedijskom opremom. Oba postava čine iznimnu turističku atrakciju u dvorcu koji datira iz 17. stoljeća, a nalazi se u pograničnom području, na samom ulazu u Hrvatsku iz smjera Slovenije.
Kulturno-turistička ruta “Putovima Frankopana” inspirirana je ostavštinom slavne hrvatske obitelji Frankopan koja je od početka 12. do druge polovice 17. stoljeća na području Primorsko-goranske županije ostavila brojna svjedočanstva svoga utjecaja i moći. Primorsko-goranska županija projekt je pokrenula još 2005. godine s ciljem obnove, očuvanja, zaštite i održivog korištenja materijalne i nematerijalne baštine.
Kako bi naglasio očuvanje i valorizaciju baštine obitelji Frankopan te vrijednost prirodne baštine Primorsko-goranske županije, Prirodoslovni muzej Rijeka odlučio za multimedijsko opremanje stalnog postava te interpretacijskog centra Brod na Kupi.
Glavni izazov bio je osmišljavanje koncepta i postava PandoPad rješenja koji će na atraktivan način i uz korištenje najsuvremenijih tehnologija omogućiti posjetiteljima da na posve novi način dožive posebnost kulturne i prirodne baštine.
Potrebno je na osnovu odobrenog koncepta definirati detaljni izgled i funkcionalnost multimedijskog sustava te specificirati potrebnu opremu. Novi stalni postav i interpretacijski centar bi na suvremeni način predstavili sadržaj putem samih eksponata, ali i kroz multimedijalne sadržaje i efekte.
Oprema za multimedijske svjetlosne efekte koji koristi pametni upravljački sustav rasvjete, ekrani osjetljiv na dodir, računala i monitore, džepna elektronička povećala, projektorski sustav s interaktivnom instalacijom na kinetičkom platnu (senzor pokreta), konferencijski projektorski sustav, audio sustavi, ambijentalna rasvjeta, tableti za upravljanje multimedijskim scenarijima.
Svaki kat Kaštela predstavlja različitu tematsku cjelinu, odnosno jedan visinski sloj planine u Gorskom kotaru.
U prizemlju Kaštela prikazuje se povijesni i kulturni značaj Gorskog kotra te Kupska dolina, na prvom katu šume, na drugom katu planine iznad granica šume, dok treći kat osigurava prostor za privremene izložbe, interaktivne instalacije, različita događanja, kao i odmor za posjetitelje. Veći dio prizemlja i treći kat čine Interpretacijski centar Brod na Kupi dok drugi i najveći dio trećeg kata čine stalni postav.
Novi stalni postav će na atraktivan način i uz korištenje najsuvremenijih muzeografskih pristupa i tehnologija prikazati prirodnu baštinu Kupske doline i Gorskog kotara, od Kupe i života u njoj, goranskih šuma i njihovih stanovnika do najviših vrhova planina, govoriti o uvjetima života na različitim staništima, rijetkim i ugroženim vrstama, ali i o tradicijskom suživotu čovjeka i prirode na ovom području.
Projekt interpretacijskog centra i plan interpretacije predviđaju multimedijalne sadržaje u cilju interpretacije pojedinih eksponata ili tema, interaktivnu rasvjetu eksponata kao i ambijentalnu zvučnu pozadinu i stropne ambijentalne projekcije.
Rasvjeta, zvuk i ambijentalne projekcije čine funkcionalnu cjelinu za svaki kat, te se na prizemlju Interpretacijskog centra razlikuju u situaciji "dana" i "noći". Osvjetljenjem se također može upravljati putem aplikacije na tabletu gdje korisnici mogu mijenjati boju ili svjetlinu.
Moguće je aktivirati zvukove iznad pojedinih vitrina, neovisno o ambijentalnoj zvučnoj pozadini, kako bi se posjetiteljima moglo predstaviti glasanje pojedinih životinjskih vrsta.
Novom opremom za multimediju ne samo da je očuvana vrijedna povijesna baština, već joj je udahnut novi život, priča o tim vremenima, stvorena je nova turistička ponuda, te je sačuvana za buduće naraštaje i turiste.